česká literatura v Lidovkách další týden - č.3

sobota 15. říjen 2011 14:20

Úterý 11.10.:      česká literatura 0, článek o překladu knihy N.Lilina. Proč ne. Středa 12.10.:    česká literatura – pěkný článek k sedmdesátinám Antonína Brouska. Informace o tom, že vyšla kniha P. Cichoně o Slezsku. Čtvrtek 13.10.:  česká literatura 0 Pátek 14.10.:     česká literatura 0, nepočítám-li informaci o ceně pro Karla Šiktance. Málokdo si cenu zaslouží, jako on. Sobota 15.10.:   česká literatura – větší text o knize Michala Viewegha Mafie v Čechách.                           Vlastně bohatý týden…

/Poznámka: K tomu připojím malou úvahu. Viewegh nepatří přímo mezi fíkové listy, ale náleží podle známého vtipu mezi „zajíce, které vždycky střílíme“.

Michal Viewegh je dobrý spisovatel, který dovede pracovat s marketingem. To česky znamená, že se dovede prodat. Na tom není vůbec, ale vůbec nic špatného. Protože se nejlépe prodává, vzbuzuje samozřejmě nejvíc různých protichůdných pocitů. Dlouho bylo jaksi povinností kritika, který na sebe dbá, aby se mu Viewegh nelíbil a probíhala jakási soutěž, kdo to Vieweghovi podařeněji intelektuálně naloží. Čtenáři si toho nevšímali a kupovali jeho knihy ve velkém. Knihu Mafie v Čechách budou jistě taky kupovat. Ostatně u článku je kopie obálky, aby zájemci věděli, jak vypadá.

Podle idealistických definicí je třeba si před psaním o knize položit pár otázek:

Je to dobrá kniha? Pomůže kritika k tomu, aby se o knize vědělo a dostala se mezi čtenáře? V deníku zpravidla nejde o takovou analýzu, aby se autor mohl poučit a inspirovat.

Nebo je to kniha nejen špatná, ale i nebezpečná, takže je nutno na to upozornit?

Je to v nějakém smyslu událost?

Půjde o kulturní gesto? Uděláme reklamu dobré věci?

Případně přinese text o knize nějakou důležitou nebo aspoň hodně zajímavou informaci či úvahu navíc?

Troufám si říci, že v tomto případě je na všechny otázky možné odpovědět jednoduše Ne. Mafie v Čechách (mimochodem na Slovensku vydal Gustáv Murín několik knih, které se jmenují Mafie na Slovensku, Mafie v Bratislavě a podobně a také dosáhly výtečných prodejů, jsou to ale knihy publicistické) se bude dobře prodávat i bez jakéhokoliv komentáře a vzhledem k tomu, co o knize píše autor kritiky Ondřej Štindl, kterého si velmi vážím jako esejisty a kulturního komentátora i filmového scénáristy, asi nepatří ani k nejlepším Vieweghovým pracím, ani k nejhorším. Jak říká Vladimír H. Novotný, občas má kritika právo si zamlčet. Pro mě osobně už jména jako ministr Langross nebo lobbista Radek Balík znamenají, že to asi číst nebudu.

Nicméně jde taky o atraktivitu. Je lehčí a viditelnější se (oprávněně) vytáhnout na Viewegha, navíc jeho čtenáři po kritice jistě taky sáhnou, než ztrácet čas upozorňováním na dobrou knihu Jana Neznámého, vydanou Okrajovým nakladatelstvím. Chápu to. /

 

Alex Koenigsmark

Alex Koenigsmark

Alex Koenigsmark

o životě, lásce a smrti

spisovatel, scénárista, přítel koček

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora